Kultura i rozwój
IV Seminarium
Media publiczne.
Stary serial, nowy odcinek: „Powrót misji”
Stary serial, nowy odcinek: „Powrót misji”
IV Seminarium z cyklu „Kultura i rozwój” odbędzie się 8 grudnia b.r. w Auli A Collegium Civitas, Pałac Kultury i Nauki, XII piętro. Rozpoczęcie o godz. 11.00, przewidywane zakończenie o godz. 13.00.
Telewizyjna premiera spekatklu „Boska!” przyciągnęła przed odbiorniki miliony widzów. Pokazali, że są gotowi tłumnie oglądać Teatr Telewizji. TVP pokazała, że może realizować misję publiczną w sposób atrakcyjny dla widzów. Czy stanęliśmy przed nowym etapem rozwoju polskich mediów publicznych, telewizji i radia, kiedy obowiązek realizacji misji publicznej przestanie być uciążliwą przeszkodą w realizacji strategii programowej, a stanie się jej integralną częścią w budowie przewagi wobec konkurencji mediów komercyjnych? Czy „nowe otwarcie misyjne” potrzebuje wsparcia ze strony nowej ustawy o mediach, która zgodnie z ustaleniami Paktu dla kultury ma być przygotowana w oparciu o projekt obywatelski ustawy o mediach?
Do dyskusji zaprosiliśmy:
Jana Dworaka, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji;
Juliusza Brauna, prezesa Zarządu TVP SA
Andrzeja Siezieniewskiego, prezesa Zarządu Polskiego Radia
i
Jacka Żakowskiego, przedstawiciela Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych.
Spotkanie poprowadzi Edwin Bendyk, publicysta tygodnika „Polityka”, dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas.
Wstęp wolny, prosimy o rejestrację:
obserwatorium@nck.pl
Seminaria Kultura i rozwój
II edycja seminarium „Kultura i rozwój” zorganizowana będzie pod hasłem „Kultura na granicy”. Współczesna cywilizacja znalazła się w punkcie przełomowym, kiedy pilnie potrzebne są nowe modele i języki opisu rzeczywistości społecznej i gospodarczej. Kultura staje się coraz ważniejszym punktem odniesienia dla jednostek – mieszkańców zindywidualizowanego społeczeństwa umożliwiającym budowanie swojej tożsamości, kreowanie wizji świata i motywów działania w wymiarze indywidualnym i zbiorowym. Społeczeństwo, gospodarka i kultura tworzą złożony system w którym wszakże – taka jest teza wiodąca seminarium – kultura pełni rolę szczególną.
„Kultura się liczy!” – stwierdzenie to nabrało politycznej mocy wraz z przyjęciem 14 maja 2011 r. „Paktu dla kultury”. Dokument ten tworzy podstawy pod nowy sposób kształtowania polityki kulturalnej państwa, otwartej na partycypację społeczną w tworzenie programów tej polityki, troszczącej się o równy dostęp do kultury dla wszystkich obywateli i opartej na najlepszej wiedzy.
Te ogólne zasady należy przełożyć na praktyczne rekomendacje i konkretne praktyki. Obserwatorium Kultury Narodowego Centrum Kultury i Ośrodek Badań nad Przyszłością Collegium Civitas pragną uczestniczyć w tym procesie tworząc platformę wymiany wiedzy i doświadczeń, której głównym instrumentem będzie seminarium „Kultura i rozwój”. Celem spotkań będzie:
- prezentacja najnowszej myśli o przemianach w kulturze, o zarządzaniu kulturą i ekonomii kultury i sztuki;
- dyskusja doświadczeń międzynarodowych i wyników badań w kontekście polskich problemów rozwojowych;
- formułowanie rekomendacji dla polityki kulturalnej i rozwojowej państwa;
- formułowanie wskazówek dla debaty publicznej.
Organizatorzy seminariów „Kultura i rozwój” pragną, by stały się one miejscem poważnej debaty o kulturze i jej znaczeniu, odwołującej się do racjonalnych argumentów i unikającej stereotypów, nadmiernych emocji i redukcjonizmu fałszującego złożoność zagadnienia.
Do udziału w seminarium zapraszamy badaczy, menadżerów kultury, polityków i przedstawicieli władzy publicznej, ludzi kultury i sztuki, przedstawicieli mediów, przedsiębiorców.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz