wtorek, 8 września 2009

Polska 20nn - spotkanie zespołów Foresight Polska 2020 i Projektu Polska 2030

W poniedziałek w Collegium Civitas z inicjatywy Ośrodka Badań and Przyszłością odbyło się wspólne seminarium uczestników projektów Polska 2030 i Narodowego Programu Foresight Polska 2020. Wśród uczestników nie zabrakło liderów obu przedsięwzięć, min. Michała Boniego i prof. Michała Kleibera.
Jak stwierdził Michał Boni, okres transformacji w Polsce należy uznać za zamknięty, czas na nowy projekt cywilizacyjny, którego stawką jest zapewnienie wysokiej jakości życia w najbliższych dekadach. Nie da się tego celu osiągnąć bez działań modernizacyjnych i aktywizacji społeczeństwa. Bez nich zamiast rozwoju grozi Polsce dryf rozwojowy (lub zgodnie z terminologią foresightu, realizacja scenariusza słabnącego rozwoju).
Zebrani eksperci byli zgodni co do najważniejszych elementów diagnozy sytuacji, mimo że oba projekty były realizowane z wykorzystaniem zupełnie odmiennych metod, to jednak doprowadziły do zbieżnych konkluzji. Wiemy, co trzeba robić. Pytanie jednak, jak tę wiedzę wprowadzić w życie? Kto ma być lokomotywą zmian: państwo i administracja? Młode pokolenie? Politycy?
Uczestnicy spotkania stwierdzili zgodnie, że odpowiedzi na te pytania będą szukać w trakcie dalszych wspólnych prac. W najbliższym czasie działania zespołów koncentrować się będą na następujących tematach:
1. Nowy model dialogu społecznego i partycypacji.
2. Środowisko dla innowacji.
3. Polska cyfrowa.
4. Stworzenie systemu monitoringu realizacji projektów modernizacyjnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz