środa, 2 czerwca 2010

Czy Polacy są kreatywni? V Seminarium "Kultura i rozwój"

Ośrodek Badań nad Przyszłością i Narodowe Centrum Kultury zapraszają na piąte już seminarium z cyklu “Kultura i rozwój”. Tym razem będziemy dyskutować na temat potencjału kreatywnego, jego pomiarów i zależności między kreatywnością, innowacyjnością i kapitałem społecznym.

Seminarium odbędzie się 9 czerwca b.r. w Auli A Collegium Civitas, Pałac Kultury i Nauki, XII piętro. Początek o godz. 10.30, planowane zakończenie ok. 13.30.
Program spotkania:

1. Profesor Janusz Czapiński (Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w W-wie), Kapitał społeczny i kreatywność: synergia czy konflikt?

2. Dr Tomasz Rakowski (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego), Potencjał kreatywny społeczności zubożonych i wykluczonych;

3. Dr Dominik Batorski (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego) dr Jan Zając (Wydział Psychologii UW), Potencjał kreatywny cyberprzestrzeni;

Spotkanie poprowadzi Edwin Bendyk, Collegium Civitas, Tygodnik "Polityka".

Polska gospodarka jako jedyna z gospodarek europejskich pokonała światowy kryzys “na plusie”, nie przeżywając recesji. Jednocześnie jednak statystyki porównawcze opracowywane przez Komisję Europejską i OECD pokazują, że ta sama zwycięska gospodarka ma duże problemy z innowacyjnością - w tej kategorii plasujemy się na końcu międzynarodowych rankingów.
Nie ma innowacyjności bez przedsiębiorczości i kreatywności. Jeśli chodzi o pierwszy aspekt, Polacy wyróżniają się pozytywnie na tle innych społeczeństw europejskich, już od dziecka marząc o założeniu własnej firmy. Jednocześnie jednak w międzynarodowych pomiarach kreatywności polskie społeczeństwo uzyskuje bardzo niskie wartości indeksów.
Czy Polacy są kreatywni? Jeśli tak, to czy kreatywne jest polskie społeczeństwo? Gdzie szukać zasobów kreatywności zgodnie uznawanych dziś za jeden z kluczowych czynników prorozwojowych? Jak mierzyć potencjał kreatywny?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz