Zapraszamy serdecznie na I Seminarium z cyklu "Kultura i rozwój".
Temat spotkania: Muzea i (czy) stadiony. O potrzebie inwestycji w sztukę współczesną.
30 marca b.r. w Auli A Collegium Civitas, Pałac Kultury i Nauki, XII piętro. Rozpoczęcie o 11.30, przewidywane zakończenie o godz. 14.00.
Program spotkania:
1. Polscy twórcy na międzynarodowej scenie, o kondycji sztuki współczesnej – Hanna Wróblewska, wicedyrektorka Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie;
2. Ekonomika sztuki i kultury jako ekonomika rozwoju. Przegląd najnowszych tendencji - Edwin Bendyk, dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością, tygodnik „Polityka”;
3. Wyzwania dla polityki kulturalnej państwa - Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego;
4. Komentarz ekonomiczny - dr Bogusław Grabowski, Polskie Forum Obywatelskie, członek Rady Gospodarczej;
5. Dyskusja.
Założenia seminariów:
„Kultura się liczy!” głosi hasło kampanii społecznej zainicjowanej przez Narodowe Centrum Kultury. Trudno mieć dziś wątpliwości że kultura tworzy środowisko, które może sprzyjać lub przeszkadzać rozwojowi społeczno-gospodarczemu. Kultura uczestniczy bezpośrednio w życiu gospodarczym za sprawą nabierających na znaczeniu przemysłów kultury i przemysłów kreatywnych. Niemniej ważny jest wpływ pośredni, w postaci podtrzymywanych przez kulturę norm sprzyjających innowacyjności, kreatywności, wspólnemu działaniu, zaufaniu i tworzeniu kapitału społecznego.
Jakie z tych ogólnych stwierdzeń i intuicji wynikają rekomendacje dla polityki kulturalnej, i szerzej, polityki rozwojowej państwa i władzy publicznej na wszystkich szczeblach jej działania? Jak tworzyć język debaty publicznej, by uwzględniał najnowsze doświadczenia z pola refleksji nad szeroko rozumianą ekonomiką kultury? Jak mówić poważnie o kulturze i jej znaczeniu odwołując się do racjonalnych argumentów i unikając stereotypów, nadmiernych emocji i redukcjonizmu fałszującego złożoność zagadnienia?
W ramach kampanii „Kultura się liczy!” Obserwatorium Kultury NCK i Ośrodek Badań nad Przyszłością Collegium Civitas we współpracy z Polskim Forum Obywatelskim rozpoczynają cykl seminariów „Kultura i rozwój”. Celem spotkań będzie:
- prezentacja najnowszej myśli z obszaru szeroko rozumianej ekonomiki kultury i sztuki;
- dyskusja doświadczeń międzynarodowych i wyników badań w kontekście polskich problemów rozwojowych;
- formułowanie rekomendacji dla polityki kulturalnej i rozwojowej państwa;
- formułowanie wskazówek dla debaty publicznej.
Do udziału w seminarium zapraszamy badaczy, menadżerów kultury, polityków i przedstawicieli władzy publicznej, ludzi kultury i sztuki, przedstawicieli mediów, przedsiębiorców.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz