piątek, 19 lutego 2010

Debata "Społeczeństwo obywatelskie, ekologia, wiedz: Od Tourraine'a do Latoura"

Ośrodek Badań nad Przyszłością i "Krytyka Polityczna" zapraszają 23 lutego o godz. 18.00 do Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat (róg Świętokrzyskiej i Nowego Światu) na kolejną debatę z serii "W stronę Polskiego Zielonego Okrągłego Stołu":
Społeczeństwo obywatelskie, ekologia, wiedza: od Touraine’a do Latoura

Debata Społeczeństwo obywatelskie, ekologia, wiedza: od Touraine’a do Latoura
Goście: prof. Jerzy Hausner (UE w Krakowie), prof. Anna Giza-Poleszczuk (IS UW), Jarosław Urbański (Rozbrat) Prowadzenie: Edwin Bendyk („Polityka”, Collegium Civitas), Przemysław Sadura (Krytyka Polityczna).

Im bardziej złożone są współczesne społeczeństwa tym bardziej skomplikowane stają się problemy towarzyszące ich funkcjonowaniu. Rozwiązanie wielu kluczowych dylematów wymaga zaangażowania wiedzy socjologów, ekonomistów, politologów. Na ekspertach spoczywa więc część odpowiedzialności za rozwój dialogu i zaangażowania mogących nadać nowy sens demokracji i tchnąć ducha w zrównoważony rozwój społeczny.

W jaki sposób nasza wiedza o współczesnym społeczeństwie pomaga w rozwiązywaniu kluczowych dylematów rozwojowych dzisiejszego świata?
Czy socjolodzy, politolodzy i ekonomiści powinni włączać się w proces zmian społecznych? Jakie modele zaangażowania mają do dyspozycji? Jakie cele powinni sobie stawiać?
Czy możliwie (i pożądane) jest odnowienie demokratycznego projektu włączające do naszego społecznego świata interesy aktorów wobec niego zewnętrznych (środowiska naturalne, przyszłe pokolenia, społeczeństwa krajów rozwijających się, grupy wykluczone)?

Będzie to druga debata z cyklu zatytułowanego W stronę Polskiego Zielonego Okrągłego Stołu prowadzonego przez Edwina Bendyka z Tygodnika „Polityka” i Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas oraz Przemysława Sadurę z Krytyki Politycznej i Instytutu Socjologii UW.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz